Sivri Sinek İlaçlama

Sivri sinek ilaçlamasivri sinek

Sivrisinek uçan kanatlı hayvanlar grubundandır. Adını ağız kısmında bulunan ve kan emmesine yarayan sivri iğnesinden alır. Sivrisinek omurgasız, canlıların kanını emip yaşamını sürdüren kanatlı bir böcektir ve sinek türleri arasında ufak yapılı olanlardandır.

Sivri sineklerin karın kısımları çok esnek bir yapıdadır bu sayede oldukça fazla miktarda kanı depolayabilirler. Bedenleri de çok hassas ve dengeli bir yapıda olduğu için basınçla gelen kanı alırken dengeleri bozulmaz. Sivrisinekler daha çok geceleri aktif olurlar ve gündüzleri kuytu köşeye çekilir gece olmasını, mekan içerisindeki hareketliliğin zayıflamasını beklerler.

Sivrisineğin ayakları vücutlarına oranla daha büyüktür, bedenleri genel olarak 3 kısma ayrılır:

Bu uçkun türünde baş tarafında 1 çift anten bulunur, bu antenler sayesinde avının ve diğer besinlerinin yerini tespit eder, bu antenler sayesinde ne mve sıcaklık oranlarını aynı zamanda avına ve besine olan uzaklığını ölçer. Yine baş kısmında bir çift göz bulunur fakat bu gözler bir çok gözcükten oluşur. Sivri sineklerin gece görüşleri oldukça iyidir. Sivrisineklerin ağız yapıları diğer böceklere göre oldukça farklıdır, ağızlarının içinde iğne vardır ve bu iğne ile eriyik haldeki sıvıları rahatça emerler. 6 adet uzun ayağı vardır, bu ayaklar çok hassastır çok titiz bir denge sağlar, insan veya hayvan derisine konan sivrisinek belli bir aşamaya kadar fark edilmeden orada durabilir. Kan emmeden önce kurbanının derisini çok iyi analiz eder, kan damarının dış tarafa en yakın kısmını bulur ve işine başlar.

Sivri sinekler insan ve hayvan kanı dışında meyve sularını tüketmeyi de çok severler. Dişi sinek çoğalmak, yumurtlamak ve yavrularını büyütmek için kana ihtiyaç duyar. İyi beslenen sivrisinekler çiftleşir ve çoğalırlar. Çiftleşmelerini ise havada uçarken gerçekleştirirler. Sonrasında dişi sivrisinek yumurtalarını bırakmak için uygun bir ortam arar kendisine. Sulu, ıslak ve nenmi alanlar yumurtaların bırakılması için uygun yerlerdir. Her seferinde 300–600 yumurta bırakılabilir.

Sivrisinekler hakkında bilinmesi gereken en önemli hususlardan biri, bu böceklerin çok ciddi hastalıklara götürebilecek mikropları taşıyabilmeleri ve insan/hayvana bu mikropları bulaştırabilmeleridir.

SİVRİSİNEK HANGİ HASTALIK MİKROPLARINI TAŞIR ?

Sivrisinek böceği ile insana ve hayvana bulaşan bazı hastalıklardan bazıları şunlardır:

Grip, sıtma, sarı humma, tifüs, fil hastalığı,anofel deri hastalıkları ve bazı alerjik hastalıklar insanlara sivrisinekler ile bulaşmaktadır.

 

SİVRİSİNEK MÜCADELESİ NASIL YAPILMALIDIR ?

Sivrisineklerle mücadelesinde kullanılan çok çeşitli yöntemler vardır. İlaçlama için özellikle akşam saatleri tercih edilmelidir çünkü sivrisinekler bu saatlerde daha yoğun bir şekilde aktif olurlar. İlaçlamada boyama yöntemi kullanılabilir. Ultrasonik cihazlardan faydalanmak mümkündür fakat işe yarar ultrasonik cihaz bulmak pek kolay değildir.

Sivrisinek mücadelesinde en etkili yöntem sinekler çoğalmadan evvel yapılan mücadeledir. Sineklerin üreyebileceği ve yumurtlayabileceği akarsu , bataklık, su kenarları ve lağım çevreleri gibi bölgeler temizlenmeli, en önemlisi larvasit uygulaması yapılmalıdır.


Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in C:\WEBS\yusuf\hasereilaclama.org\www\wp-content\plugins\etiketlere-title\etiketlere_title.php on line 15

Henüz bir soru yok.

Bize sorunuzu sorun

Önceki yazıyı okuyun:
Çiyan İlaçlama

ÇIYANLAR HAKKINDA Çıyanlar, 3–10 cm büyüklüğünde 2-8 mm eninde yassı halkalı etrafında 18 çift anteni olan zehirli böcek türleridir. Gündüzleri...

Kapat