Karasinek İlaçlama

kara sinek

karasinek resmi

Karasinekler  Musca domestica 0,5-1 cm boylarına siyah- gri renktedirler. Çöp alanları ve dışkının bulunduğu nemli organik madde bulunan yerlere 100-200 tanesi yığın halinde yumurta bırakırlar. Karasinek yumurtaları bir günden kısa bir sürede çatlar ve larvalar yumurtadan çıkar. Bu larvalar bir iki hafta içinde pupa evresine erişirler. Pupa evresinde başkalaşmaya uğrayarak birkaç günde kanatlı erişkin şekline bürünürler.

Çıkan larvalar çevrelerindeki organik maddelerde besin bulurlar ve sıcak havada ortalama 7-8 günde sinek olarak uçmaya başlarlar. Karasinekler oldukça hızlı çoğalırlar. Karasinekler her türlü gıda ve çöp artıklarıyla beslenirler ve ortalama 3,5 km havada yol yaparak çevrede insanların yaşadığı her türlü yeri istila eder, vucutlarında çok çeşitli hastalık mikropları taşıdığı için her konduğu yere mikrop bulaştırırlar. Zira kara sinekler her 5 dakikada bir gezdiği yerlere dışkı yaparlar.

Kara sinekler Çocuk Felci ,Kolera, Diare, Dizanteri, Hepatit, Gıda zehirlenmeleri, Selmonellosis, Verem gibi hastalıkları dağıtırlar.

Kontrol Önlemleri

– Bölgenizde bulunan çö, gübre ve dışkıları muntazaman temizlemek, ortada bırakmamak, bu gibi pisliklerin bulunduğu noktalara larvasit uygulaması yapmak çok önemlidir. Larvasit uygulamasıyla karasinekler yumurtadan çıkmadan imha edilebilirler.

– Bu gibi uçucu böceklerin , kara sinek ve sineklerin evlere girmemesi için pasif önlemler de alınabilir ; tel sineklik çekmek, kapı ve pencereleri açık bırakmamak, ultrasonik kovucular kullanmak bazen promlem başlamadan çözüm üretebilirler.

– Uzman bir böcek ilaçlama servisine başvurup üreme yerleri ve uçkun mücadelesi için yardım almak gerekir. Ayrıca karasineğin çok girdiği kapalı alana kalıcı etkili uygulama yapılarak 25-30 gün süreyle gelen kara sineklerin devamlı ölerek yoğunluğunu çok düşürmek olasıdır.


Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in C:\WEBS\yusuf\hasereilaclama.org\www\wp-content\plugins\etiketlere-title\etiketlere_title.php on line 15

Henüz bir soru yok.

Bize sorunuzu sorun

Önceki yazıyı okuyun:
Örümcek İlaçlama

Örümcek Nasıl Yok Edilir ?   Örümcek eklem bacaklı grubunun en önemli üyelerindendir. Yapıları itibariyle diğer böceklerden ayrılır. Örümcek dünyanın...

Kapat