Oryantal Hamam Böceği İlaçlama

Oryantal Hamamböceği (Periplanata Americana)oryanta hamam böcekleri

Erkeklerinde 2 kahverengi kanat vardır. Dişileri oval yapıdadır, erkekleri dişilerine göre daha ince yapıdadır. Halk tabiriyle karafatma olarak bilinirler. Evlerde pek görülmezler, daha çok lağım, bodrum, depo gibi yerlerde görülür ve yuvalanırlar. Kışın sıcak bölgelere –kanalizasyon gibi- çekilirler fakat kış bitip hava sıcaklığının artmasıyla komşu bölgelere – yan binalara- hızla gidecek kadar aktif olurlar. Oryantal hamam böceklerinin kanları beyazdır, 6 ayakları vardır, yılda 8-10 kez yumurtlarlar. Besinleri antenleri sayesinde bulurlar. Bir çok hastalık mikrobunu bulaştırabilirler. Yüzebilirler, saatte 4800 metre yol katedebilirler. Yaklaşık 350 milyon yıldır nesillerini sürdürdükleri tahmin edilmektedir. Yavru hamam böcekleri milimetrenin yarısı küçüklükte bir deliğe sığabilir. Susuz bir hafta, yiyeceksiz bir ay kadar yaşayabilirler. -32 dereceye kadar soğuğa dayanıklıdırlar.

Oryantal hamam böceklerinin boyu ne kadardır ?

Yetişkinlerinin boyu 1-1,5 cm kadardır.

Oryantal hamam böcekleri nerelere yuva yaparlar?

Özellikle lağım ve atık kanallarında, çatılarda ( kuşların giriş çıkış yaptığı çatılarda kuş pisliklerinden beslenir ve çoğalırlar ) , kanalizasyon, kazan dairesi, bodrum, depo, bina boşlukları, toprak altı galerileri

Oryantal hamam böcekleri Nerelerde Görülürler?

Sıcak ve besin bulabilecekleri bölgelerde yaşayabildiklerinde şehir içinde insan olan her yerde görülebilirler. Özellikle belirtmek gerekirse, kanalizasyon, lağım sistemleri ve özellikle kapak altları, bina garajları, sığınakları ve bodrumları, kuş giriş çıkışı olan çatılar, bina merdivenleri, sokak taşlarının altları vb. Sık olmasa da evlerde de görülürler, evlerde yerleştikleri yerler mutfak ve banyolardır.

Oryantal hamam böcekleri ne yerler?

Her türlü organik maddeyi yiyebilirler, özellikle insanlara pis olarak görünen şeylerle beslenirler.

Oryantal hamam böceklerinin üreme/ çoğalma hızları nedir?

İçinde 30–40 yumurta bulunan paketleri vardır ve her mevsim üreyebilirler. Yumurtalarını sırtlarında taşırlar ve her doğumda 200 yumurta yapabilirler. Yavrular 18. günün sonunda yumurtadan çıkarlar. Dişi yetişkin hamam böcekleri ölürken bile yumurtalarını bırakırlar.

Hareket kabiliyetleri

Çok hızlı yürürler, saatte 5 km hız yapabilirler. Bir gecede bir binada 10 kat yukarı tırmanabilirler. Marketten getirdiğiniz bir poşette yumurtası olabilir ve bu sebeple konutunuzda yuvalanıp çoğalabilirler. Temiz de olsa bir binada bir tane Oryantal hamam böceği görülürse, görüldüğü bölgenin ( ev ise ev, bina ise binanın tamamı ) uzman ekiplerce zaman kaybetmeden ilaçlanması yapılmalıdır.

Oryantal hamam böceklerinden kurtulma / çözüm yolları nelerdir?

Ev, iş yerleri, fabrikalar, oteller, hastaneler kapalı – açık insanların yaşadığı bütün alanlar ile özellikle gıda üretim yerlerinin periyodik olarak ilaçlama yapması gerekmektedir. İlaçlama uygulaması yapacak firmanın sağlık bakanlığından ruhsatının olması çok önemlidir, ayrıca kullanılacak insektisit ve diğer kimyasalların sağlık bakanlığından izin ve ruhsatlarının tam olması da gerekmektedir.

Uygulamalarda, kokulu sıvı, kokusuz sıvı veya jel insekisit tercih edilebilir. Bu seçim, ortamın durumuna, ortam sahibinin durum ve isteğine haşere aktivasyonunun yoğunluğu göz önüne alınarak yapılır. Bazı ortamlarda periyodik ilaçlama çok önemli iken, bazı ortamlarda 6 ayda veya senede bir ilaçlama yapılması yeterlidir.

Oryantal hamam böcekleri nasıl ve nereden geliyorlar?

Göç yaparak: Hamam böcekleri ve kemirgenler üreme hızına bağlı olarak yaşadıkları ortamları çok kısa sürede istila edebilirler. Nüfusları arttıkça yaşadıkları ortamdaki gıda, sıvı ve yuvalanacak yer azalmaktadır. Böyle durumlarda bir kısım zararlı göç ederek yeni nüfus yerleri oluştururlar.

Alışveriş sepet ve poşetlerinizde: Alışveriş yaptığımızda girdiğimiz yerler sağlık koşullarına uygun değil ve hamamböceklerini barındırıyorsa buralardan alacağımız herhangi bir ürünle ergin hamamböceği yâda yumurtasının yaşadığımız mekânlara getirme olasılığımız vardır.

Bina Konumundan Kaynaklanan Sebepler: Lağım sistem ve kanallarında, kapaklarında ve temizliğinde problem olan binalarda; bu binalarda bulunan evlerde Oryantal hamam böceği ve diğer haşerelerin problem teşkil etmesi kaçınılmazdır.

Kanalizasyon Sistemi Yoluyla: Hamam böceklerinin yanı sıra Fare ve Sıçanlarda daha çok binaya lağım yoluyla ve kanalizasyon borularında oluşan çatlak ve kırıkların arasından geçerek gelirler. Binaya zararlı girişi engellenemiyorsa yapılan mücadelenin etkisi olmayacaktır. Dışarıdan sürekli giriş olduğu için zararlının ölmediği zannedilecektir. Bu sebeple bu gibi durumlarda öncelikle zararlının içeri girişi engellenmelidir.

ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ BİLİMSEL SINIFLANDIRMASI

   ALEM    ŞUBE  ALT ŞUBE  SINIF  TAKIM   FAMİLYA   CİNS      TÜR
Animalia Arthropoda Hexapoda Insecta Blattodea Blattellidae Blattella B. germanica

Ülkemizde En Çok Karşılaşılan 3 Tür Hamam Böceğinin

Karşılaştırması

hamam-bocegi-tablo

 

 

ÇÖZÜM YOLLARI – ORYANTAL HAMAM BÖCEĞİ İLAÇLAMA YÖNTEMLERİ

Ülkemizde ilaçlama firmaları tarafından kullanılan 3 ilaçlama yöntemi vardır :

Kokulu – sıvı insektisit uygulaması : Terkedilmeye yüz tutmuş yöntemlerden biridir. Çok yoğun haşere aktivitelerinin görüldüğü mekanlarda uygulanabilir. Sağlık Bakanlığının izin ve ruhsat verdiği ürünler kullanılmalıdır. Uygulama yapılacak mekan 4 saat kadar terkedilmelidir.

Kokusuz – sıvı insektisit uygulaması : Hamam böceği ilaçlamalarında kokusuz sıvı insektisitler kullanılabilir. Doğru uygulama ve tecrübeli personel , kokusuz sıvı insektisit uygulaması ile mekanınızdan haşereleri bertaraf edebilirsiniz. Kokusuz böcek ilaçlama uygulamalarında mekanınızı terketmenize gerek yoktur.

Jel insektisit uygulaması : İlk defa hastahane ve ana okullarında kullanılmaya başlanan jel insektisitler artık evlerde ve ofislerde de kullanılmaktadır. Hamam böcekleri, kalorifer böcekleri ve karıncalar için etkindir. Çok fazla sayıda Jel insektisit markası olmasına karşın , 1-2 marka jel insektisit iş görmektedir. Bunun yanında evleri veya ofisleri için jel alan kişiler, tecrübesi olmalarından ve nasıl kullanacaklarını bilmediklerinden dolayı mekanlarındaki haşereleri bertaraf edememektedirler. Bu nedenle tecrübeli bir jel ilaçlama servisine başvurulmalıdır. Bu yöntem halk arasında şırınga ile böcek ilaçlama veya krem böcek ilacı olarak da bilinmektedir.


Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in C:\WEBS\yusuf\hasereilaclama.org\www\wp-content\plugins\etiketlere-title\etiketlere_title.php on line 15

Henüz bir soru yok.

Bize sorunuzu sorun

Önceki yazıyı okuyun:
Amerikan Hamam Böceği İlaçlama

Amerikan Hamamböceği (Periplanata Americana) Genellikle geceleri aktif olurlar , ışığa karşı oldukça hassastırlar. Yılda 8 -10 defa yumurtlarlar. Antenleri ile...

Kapat