Kırkayak İlaçlama

KIRKAYAK (centipede or millipede)

kırk ayak

Kırkayaklar bina içlerinde, garajlarda, bodrumlarda çatılarda veya evlerde görülebilirler. Rutubetli, sıcak gübreli bölgelere bayılırlar.

Genel olarak siyah ve kahverengi olmak üzere 2 renktedirler. Boyları 1cm-4 cm arasındadır. Kırkayaklarla çıyanlar arasındaki fark ; kırkayakların vücutlarının her bölmesinde bir çift ayaklarının olmasıdır.

Kırkayaklar ne ile beslenirler ?

Kırkayakların çürük bitkilerle beslenenleri olduğu gibi etçil kırkayaklar da vardır.

Kırkayak ilaçlaması nasıl yapılmalı ?

Yaşadığı bölge doğru insektisit ve biyosidal ürünlerle ilaçlanmalıdır. Bu konuda bir böcek ilaçlama firmasından destek isteyebilirsiniz.

Kırkayak böceklerinin 2 rengi vardır. Bu renkler siyah ve kahverengidir. Ebatları itibariyle 4 cm den küçük ve omurgasız böceklerdir. Bu böceğin vücudunun her halkasın da iki çift ayağı vardır ve bu özelliğiyle çıyanlardan ayırt edilebilir. Kırk ayak böcekleri türlerine göre değişim gösterirler bu böceklerin çürük bitkilerle besleneni olduğu gibi etçil olanı da vardır. 8000 türü olan kırkayaklardan bacak sayısı 200 olanı da vardır.

Rutubetli ortamları seven kırkayaklar, nemsiz ortamda fazla yaşayamazlar. Nemli ve sıcak ortamın bulan bir kırkayak popülasyonunun sayısı binleri on binleri bulabilir. Eğer ortam sağlıksız bir duruma gelirler, bu on binler birlikte göç etmeyi de bilmektedir.

Özellikleri

a- Kırkayaklar genellikle dış alanlarda yaşamayı severler.

b- Konutların balkonlarında, garajlarda, bahçelerde, ağaç diplerinde ve oyuklarda sıkça görülebilirler.

c- Nemi ve sıcaklığı çok severler. Uygun ortam olursa ç hızlı bir şekilde çoğalırlar.

d- Kırkayaklar sulu alanlarda buldukları çürümüş bitki örtüsüyle beslenirler.

Böcek ilaçlama yöntemleriyle mücadele edilebilir.

Kırkayak insanı ısırır mı ?

Kırkayaklar insanları ısırmazlar ama kırkayağa çok benzeyen çıyan böceği insanı ısırır ve bu böceklerden bazıları zehirlidir.

Kırkayak Resimleri

kırk ayakkırk ayak


Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in C:\WEBS\yusuf\hasereilaclama.org\www\wp-content\plugins\etiketlere-title\etiketlere_title.php on line 15

Henüz bir soru yok.

Bize sorunuzu sorun

Önceki yazıyı okuyun:
Kulağakaçan İlaçlama – ilacı – fotoğrafı

Kulağakaçanlar (Forficula auricularia) karınlarının bitiminde çatal çeklinde kıskaçları en bilinen özellikleridir. Bu böcekler dermaptera takımındandır ve hem etçil hem de otçullardır....

Kapat