Çiyan İlaçlama

ÇIYANLAR HAKKINDAÇıyan

Çıyanlar, 3–10 cm büyüklüğünde 2-8 mm eninde yassı halkalı etrafında 18 çift anteni olan zehirli böcek türleridir. Gündüzleri karanlık,nemli,loş yerlerde ve taş altlarında, deliklerde saklanırlar. Çıyanlar geceleri dolaşır, solucan ve böceklerle beslenir, insana pek saldırmazlar.

ÇIYANLAR SOKARLAR MI ?

Terlikle veya çıplak ayakla dolaşırken sokabilirler. Temas ettikleri yerde bir birine benzeyen iki tane koyu renkte leke görülür ve örümcekteki gibi zehirlenme belirtileri ortaya çıkabilir. Isırdıkları yer hemen temizlenmeli gerekirse biraz kan akıtılmalı, zehrin içeriye nufuz etmesi önlenmeli ve acilen bir sağlık merkezine başvurulmalıdır.

Çiyan ÖzellikleriÇıyan

Çiyan ebatı: Genelde bina ve ev yakınlarında görülen türleri 4 cm kadardır.

Çiyan rengi: Genellikle turuncu-kahverengi.

Çiyanların yaşam alanları:

Açık alanlarda çıyanlar, toprakla teması olan nemli ve ıslak yerlerde yaşamayı severler. Kapalı alanlarda ise süpürgeliklerde, pencere ve kapı boşluklarında, bodrum oyuk ve depo gibi mekanlarda da rastlanabilir.

Çiyanların davranışları:

Çiyan genellikle rutubetli alanlarda yaşayan yırtıcı bir böcektir. Çiyan böcek ve örümcekleri geceleri avlar ve bu şekilde beslenir Kırkayakların her vücut segmentinde iki çift ayakları olmasına karşılık, çıyanların bir çift ayakları olması bu iki türün öncelikli farklarıdır. Çok uzun ayaklarıyla tanınan ev çıyanları hariç, nadiren kapalı alanlarda rastlanırlar.

Çiyanlarla mücadele ipuçları:

Çıyanların rastlanıldığı evler veya diğer kapalı alanlar boşaltılır, insektisit uygulaması yapılır. Uygulamadan sonra alan dinlenmeye bırakılır. Bir müddet – 4 saat kadar içeri girilmez ve sonrasında 1 hafta kadar temizlik yapılmaz.

Çiyan haşeresinin iç alanlara girişlerini önlemek için, binaların dış cephelerindeki çatlak ve deliklerin izole edilmesi, sarmaşık gibi bitkilerin fazla olduğu binalardan uzak tutulması gerekmektedir.


Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in C:\WEBS\yusuf\hasereilaclama.org\www\wp-content\plugins\etiketlere-title\etiketlere_title.php on line 15

Henüz bir soru yok.

Bize sorunuzu sorun

Önceki yazıyı okuyun:
Bit İlaçlama

Bit'ler  Bit çok küçük sarı renkte 2-4 mm ebatında bir dış parazit türüdür. Hayvanların ve insanlardan günde 2-4 kez kan çekerler....

Kapat