Çekirge İlaçlama

ÇEKİRGE – ÇEKİGE RESİMLERİ – ÇEKİRGENİN ZARARLARI – ÇEKİRGELERİN İLAÇLANMASI HAKKINDA BİLGİYE ULAŞABİLİRSİNİZÇekirge

 

Çekirgeler zıplayan ve kanatları ile uzak mesafelere kadar uçabilen ve bitkilere zarar veren bir böcek türüdür. Çekirgelerin vücutları çok farklı yapıdadır. Çekirgenin boyu ve yapısı farklı olup yaşadığı yere ve beslenmesine bağlı olarak değişmektedir. Çekirgelerin altı ayağı vardır arka iki ayağı diğer ayaklarından güçlü ve uzundur. Çekirgeler bu ayakları sayesinde çok uzak mesafelere kadar zıplar ve bazen zıpladıktan sonra kanat çırparak uçmaya başlarlar. Çekirgelerin kanatları çift sıralıdır ve pürüzsüzdür. Başlarının önünde sert saydam tabakadan oluşan gözleri ve bir çift antenleri bulunur.

Çekirgelerin solunum sistemleri trakedir.

Çekirgelerin ağzı sağlı ve sollu olmak üzere iki çengelli kıskaçtan oluşur. Bitkilerin ve tahılların taze yapraklarını ve tanelerini yerler bu kıskaçlar ile yerler. Çekirgeler bazen ekili alanları istila edip onlara ciddi zararlar verirler.

Çekirgeler üremek ve çoğalmak için yeşil alanlara yumurta bırakırlar. Yumurtalar bahar mevsiminde açılır ve sürü halinde yeşilliklere saldırırlar.

Çekirgenin boyu türüne göre birkaç mm’den tutunda 18 cm kadar olabilir. Bu özellik çekirgenin yaşadığı alana ve gıda kaynağına bağlı olarak değişir.

Çekirgeler farklı renklerde olabilirler kendilerini gizlemek için yaşadıkları ortamın rengini alırlar. Her renk ve yapıda çekirgeye rastlamak mümkündür.

Çekirgeler yalnız yaşamazlar toplu halde yaşamayı seven canlılardır. Çok eski zamanlardan beri insanlar bu böcekler ile alakalı farklı mücadele şekilleri geliştirmiş ancak tam olarak başarılı olamamışlardır.

Çekirgeler bitki ile beslenirler. Besinlerinde tamamen taze bitki yapraklarını ve bitki meyvelerini kullanırlar.Çekirgelerin vücut yapısı ve büyüklüğü çekirgenin yaşam alanına bağlıdır. Hangi ortamda yaşıyorsa ve hangi besinler ile besleniyorlarsa vücut ona göre yaratılmıştır.

Çayırlarda bulunan çekirgelerin vücudu ile kır bir bölgede ki bir çekirgenin vücudu asla aynı değildir. Çekirgelerin başucunda 2 adet anteni vardır. Bu antenler ile besinlerin yerini kolaylıkla bulurlar. Çekirgeler bazen bulundukları ortamda ayaklarını kanatlarına sürterek çok farklı sesler çıkarırlar. Çekirgeler bu sesler ile aralarında anlaşırlar. Çekirgelerin ağzı içinde keskin iki adet kıskacı vardır. Çekirgeler bu kıskaçlar ile taze bitkilerin aksanlarını kemirerek beslenirler. Çekirgeler besin olarak tamamen bitkilerle beslenirler. Bitkilerin ve yeşilliklerin bol olduğu yerlerde daha çok bulunurlar. Çekirgeler yalnız yaşamayı sevmezler toplu halde yaşarlar.

Çekirgeler bazen toplu halde ekinlere ve yeşilliklere saldırırlar. Çekirgeler bu nedenle çiftçiler tarafından sevilmezler. Çekirgeler çoğalmak için çok sayıda yumurta bırakırlar. İlk yağmurlardan sonra yumurtalar çatlar ve yavru çekirgeler sürü halinde beslenmek için yeşilliklere saldırırlar. Çekirgeler uzak mesafelere uçarak giderler. Bu esnada gökyüzünde siyah bulut halinde gökyüzünü kaplarlar.Çekirge

 

ÇEKİRGELER İLE MÜCADELE VE ÇEKİRGE İLAÇLAMA

 

Çekirgeler ile mücadele çok eski zamanlardan beri yapılmaktadır. Ancak çekirgeler yüzünden kıtlığın yaşandığı yıllar olmuştur. Çekirge istilasına uğramış tarlalarda ne yeşil bir bitki ne de bir tahıl tanesi bulabilirsiniz çünkü tarlada önlerine çıkan her türlü bitkiyi yerler.

Çekirgelerin görüldüğü ekinlerin ve tarlaların mutlaka ilaçlanması gerekir. Çekirge ilacı olarak dışardan rastgele ilaç almak doğru değildir. Mutlaka ilaçlama firmasından bilgi alın ve ilaçlamayı ona göre yapın. Çekirge ilaçlaması yapmak için çekirgelerin konduğu yerleri ilaçlamak gerekir , yoksa havada uçan çekirgeye müdahale etmek çok zordur.

Çekirge ilaçlamada iki farklı yöntem uygulanır. Birinci uygulama sisleme yöntemi ile yapılan ilaçlamadır.İkinci ilaçlama sistemi ise boyama yöntemi kullanılarak yapılan ilaçlama yöntemidir.

ÇEKİRGELER HAKKINDA MERAK EDİLENLER

1 – ÇEKİRGE NASIL BİR BÖCEKTİR?

Çekirge kanatlı, bitkilerle beslenen ve zıplayarak hareket eden bir haşere türüdür. İnsanların ekinlerine ve besinlerine zarar veren zararlı bir haşere türüdür.

2 – ÇEKİRGELER ZEHİRLİ MİDİR?

Çekirgeler zehirsiz hayvanladır. Ama insanların besinlerini tüketip zarar verdikleri için zararlı hayvanlardır.

3 – ÇEKİRGELER HEP BİRBİRİNE Mİ BENZER?

Çekirgeler yaşadığı ortama bağlı olarak farklı şekillerde ve farklı türlerdedir. Her çekirgenin boyu ve yapısı farklıdır.

4 – ÇEKİRGELER İNSANI ISIRIR MI?

Çekirgeler insanı zehirlemek ve insandan beslenmek için ısırmaz fakat canı yandığında veya kendisine zarar verdiğinde insanı dişleyebilir.

5 – ÇEKİRGE NASIL ÜRER?

Çekirgeler yumurta ile ürerlER, yumurtalarını çimenlik gibi yerlere bırakırlar. İlk yağmurdan sonra yumurtalar açılır ve yavru çekirgeler etrafa yayılırlar.

6 – ÇEKİRGELER EN ÇOK NEREDE YAŞARLAR?

Çekirgeler sıcak iklimi seven canlılardır ve sıcak ortamlarda daha çok bulunurlar. Sıcak olan bütün dünya ülkelerinde yaşayan çekirgeler Antartika gibi soğuk bölgelerde bulunmazlar. Soğuk havalarda bulunmazlar.

7 – ÇEKİRGELER NE İLE BESLENİRLER?

Çekirgeler ortamdaki taneli bitki tohumları ve yeşil bitkilerin yapraklarını yiyerek beslenirler. Besinlerinde kesinlikle başka bir böceği veya hayvanı kullanmazlar.

8 – ÇEKİRGELER EVCİL HAYVANLARA ZARAR VERİR Mİ?

Çekirgeler sadece bitkilerin taze yapraklarını ve tohumlarını yerler. Evdeki evcil hayvanlara ve insanın kendisine zarar vermezler. Bilgi almak için Böcek ilaçlama servisimize başvurabilirsiniz.


Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in C:\WEBS\yusuf\hasereilaclama.org\www\wp-content\plugins\etiketlere-title\etiketlere_title.php on line 15

Henüz bir soru yok.

Bize sorunuzu sorun

Önceki yazıyı okuyun:
Akrep İlaçlama

AKREP İLAÇLAMA SERVİSİ İSTANBUL Akrep eklem bacaklılar grubunun bir koludur. Dört çift ayakları vardır ve ön tarafta ili kıskacı mevcuttur....

Kapat