Kene İlaçlama

KENE – KENE İLACI – KENE MÜCADELESİ

Kene 3mm boyunda kırmızı kahverenginde çok fazla türü olan yassı, oval bir parazittir. Kan emerek beslenir ve gelişirler. Köpek kedi, büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarla beraber insanlara da parazit olarak yerleşebilirler. Kene böcekleri çimenlerde, çalılıklarda ve hayvan barınan mekanlarda ve buradan geçen hayvanlarda rahatlıkla görülebilirler. Hayvanlar vasıtası ile evlerin içine kadar gelirler. Ev içinde bir dişi çatlağa, yarığa yumurta bırakırlarsa 1 hafta içerisinde yüzlerce sayıya ulaşabilirler.

Kontrol Önlemleri

Kenelerin evin içinde ve dışında kontrolü zahmetli olsa da imkansız değildir. Mücadelenin tekrarlanması gerekebilir. Bunun için profesyonel bir kene ilaçlama servisine ihtiyaç duyulabilir.

Kırım Kongo kanamalı Ateşi

Son senelerde sıkça duyulmaya başlanan, bahar-yaz dönemlerinde artış gösteren ve yoğunluklu olarak keneler aracılığıyla bulaşan virütik bir hastalıktır. İlk olarak 1944 yılında Kırım’da, sonra 1954 yılında Kongo’da tanısı konmuş ve sonrasında aynı hastalık olduğu belirlenmiştir.

Keneler, kan emerek beslendikleri için hemen tüm yabani ve evcil hayvanların (inek, koyun, köpek, kemiriciler, yerde beslenen kuşlar vb.) üzerinde konaklayabilirler ve bu hayvanlardan insanlara geçiş yapabilirler. Ayrıca, çalılık ve yeşil, yüksek otlu alanlarda görülen keneler, beslenmek için doğrudan insanlara da geçip yapışabilirler. Bu nedenle daha çok kırsal bölgelerde ve hayvancılıkla uğraşan insanlarda görülmekle birlikte şehirdeki uygun ortamlarda da görülebilirler.

Virüs ile bulaşmış keneler, kan emişini tamamladıktan sonra ayrılırken kendilerine has bir sıvı salgılarlar. Kenede virüs genellikle bu sıvı ile geçiş yapar. Kan emdikleri ve virüsü bulaştırdıkları tüm canlılar hastalık sahibi olabilir fakat hastalık genellikle hayvanlarda hafif ve belirtisiz seyreder. Bu nedenle daha az görülmekle birlikte hasta hayvanların salgıları ve kanları aracılığıyla da hastalık geçiş yapabilir.

Kenelerin kan emişi genellikle uzun bir süreçte gerçekleşir.

Sinekler gibi sokmaları, konaklamaları ve kan emişleri kısa sürede olmaz, keneler sineklere göre işlerini daha uzun bir sürede gerçekleştirirler. Kan emmye başlayan kene, ağız kısmındaki hortumunu deri altına sokar ve doyuncaya kadar da hortumunu çıkartmaz. Bu hortum, geri çıkışı engellemek için çıkıntılar içerdiğinden kolay kolay da çıkmaz. Bu nedenle keneyi çıkartmak için zorlamamak gerekir. Çok zorlandığında sıvıyı erken salgılayıp virüsü bulaştırabilir veya boru kısmı koparak cilt içinde kalabilir. Ayrıca, zorlayarak çıkarma kenenin patlayarak enfekte sıvı ve kanının cildimizdeki çiziklerden ya da gözümüze sıçrayarak bulaşmasına sebep olabilir. Bu nedenle vücuda yapışık kene görüldüğünde bir cımbızla ağız kısmından tutularak dikkatli ve yavaş sağa-sola oynatılıp bir vida gibi çıkartılmaya çalışmalı ya da bir sağlık kurumuna başvurularak çıkartılması sağlanmalıdır.

KENE RESİMLERİ

kene ilacı,kene ilaçlamakene

 


Warning: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead in C:\WEBS\yusuf\hasereilaclama.org\www\wp-content\plugins\etiketlere-title\etiketlere_title.php on line 15

Henüz bir soru yok.

Bize sorunuzu sorun

Önceki yazıyı okuyun:
Hastahane ilaçlama

Hastane ilaçlamalarıyla ilgili periyodik veya acil ilaçlama isteklerinizi bizi hemen şimdi arayarak bildirbilir, fizibilite için hastane ilaçlama firmamızdan hemen şimdi...

Kapat